następny kosz - uchwała wg. projektu wójta w sprawie dofinansowania

co w gminie piszczy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ojciecdyrektor
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 11:35

następny kosz - uchwała wg. projektu wójta w sprawie dofinansowania

Post autor: ojciecdyrektor » sobota 25 kwie 2020, 22:10

Kolejna uchwała projektu wójta do kosza. Tym razem RIO uchyliło uchwałę
w sprawie zasad udzielania dotacji celowych ze środków własnych gminy na dofinansowanie kosztów zrealizowanych inwestycji związanych z ochroną środowiska na terenie Gminy Skarbimierz - z 24 lutego 2020 r.

Uchwala nr 10/35/2020
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 1 kwietnia 2020 r.


Po pierwsze primo- ciekawe, co z tymi obdarowanymi, co już dostali zgodę wójta na nowych zasadach i poczynili inwestycje.

Po drugie primo - patrząc na poczynania wójta w sprawie, można śmiało założyć, że sprawa nie zakończy się szybko i "przychylnie".

"W posiedzeniu Kolegium nie uczestniczył przedstawiciel prawidłowo zawiadomionej gminy."

"Wójt Gminy Skarbimierz w piśmie nr RL030.38,2020 z dnia 25 marca 2020 r. wskazał, że „nie mieliśmy opinii prawnej, czy dotacja celowa może być traktowana jako de minimis, dlatego zapis w uchwale dotyczący pomocy de minimis jest wprowadzony z ostrożności, aby nie okazało się, że przedsiębiorca korzysta z większe jpomocy publicznej niż to jest dopuszczalne przepisami o pomocy de minimis. Ponieważ mamy podgląd do uzyskiwanej pomocy publicznej, to nie było potrzeby zgłaszania projektu uchwały do prezesa UOKiK.

"W odniesieniu do przedstawionych zarzutów Wójta Gminy Skarbimierz w piśmie z dnia 31 marca 2020 r. w zakresie braku możliwości przygotowania się do posiedzenia Kolegium wyznaczonego na dzień I kwietnia 2020 r. z uwagi na to, iż zawiadomienie Gmina otrzymała w dniu 3 1 marca 2020 r. Kolegium wskazuje, iż wbrew twierdzeniom Wójta zawiadomienie o posiedzeniu Kolegium, na którym będzie rozpatrywana sprawa przedmiotowej uchwały zostało przekazane Gminie w dniu 30 marca 2020 r. czego potwierdzeniem jest stosowna dokumentacja. Podkreślić należy, że czynności w ramach postępowania nadzorczego były podejmowane również wcześniej, przykładowo prośba o wyjaśnienia w zakresie trybu postępowania o udzielenie dotacji, jak również w zakresie kosztów podlegających dofinansowaniu na podstawie przedmiotowej uchwały została wystosowana do Gminy 23 marca br."

"Zawarty w treści art, 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej obowiązek zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów projektu uchwały przewidującej udzielanie pomocy de minimis stanowi, zdaniem Kolegium, jeden z elementów procedury podejmowania uchwały przewidującej udzielenie pomocy de minimis. Kolegium wskazuje, że celem regulacji zawartej w art. 7 ust. 3 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej jest zapewnienie możliwości przedstawienia przez Prezesa UOKiK zastrzeżeń do przedłożonego projektu, które winny być przez organ stanowiący uwzględnione, Zaniechanie zgłoszenia projektu uchwały nr XII/ 107/2020 Rady Gminy Skarbimierz z dnia 24 lutego 2020 r. implikuje stwierdzeniem naruszenia art. 7 ust. 3 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Niedopełnienie tego obowiązku narusza w sposób istotny powołany wyżej przepis ustawy, co uzasadnia orzeczenie nieważności przedmiotowej uchwały w całości"

I po trzecie primo - patrząc na ilość uchylonych uchwał, należałoby zastanowić się czy jest sens zatrudniać prawnika w gminie. Może lepiej pieniądze te wydać na jakiś inny cel. Na przykład na wielki diabelski młyn. Uciechy będzie po pachy, wszyscy zakręceni wrócą zawsze do punktu wyjścia /jak dotychczas i to bez prawnika/, a wójt będzie mógł sobie legalnie pokręcić. A tak poważnie, to, to już dawno, dawno temu przestało być śmieszne. Bo nie może być śmieszne /tak mi się wydaje tudzież, chyba, że się mylę jednakże/, tolerowanie/finansowanie indolencji i niewiedzy.
UWAGA - przecinki spowalniają myślenie. Piszę tak, aby mnie WSZYSCY zrozumieli.

proktolog
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 09 kwie 2020, 20:59

Re: następny kosz - uchwała wg. projektu wójta w sprawie dofinansowania

Post autor: proktolog » poniedziałek 27 kwie 2020, 21:47

Czyli zapowiada się kolejna wojenka. I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo
Zmieńcie se prawnika.

ODPOWIEDZ